RE/MAX Centrum

Bez povolení a kolaudace si postavíte větší domek než loni

Od 1. července letošního roku platí nový stavební zákon, který přináší několik zásadních změn. Jednou z nich je rozšíření okruhu staveb, které nepotřebují stavební povolení ani kolaudaci. Konkrétně se jedná o drobné stavby. Níže najdete přehled hlavních změn.

Drobné stavby bez povolení a kolaudace

Podle starého zákona nebylo potřeba stavební povolení na stavbu, která zabírala maximálně 25 m2 zastavěné plochy. Nyní se limit zvýšil, a tak i možnost postavit si na svém pozemku třeba zahradní domek, garáž nebo dílnu. Drobné stavby se nyní považují stavby do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 metrů výšky s nejvýše jedním podlažím. Stavba může být také podsklepená, a to do 3 metry hloubky. Takový zahradní domek nebo větší kůlnu můžete postavit i v zahrádkářské osadě, pokud bude splňovat stejné podmínky jako na pozemku rodinného domku.

Podmínky pro drobné stavby

Stavba musí být umístěna na pozemku, kde už stojí rodinný dům nebo rekreační chata, a nesmí sloužit k podnikání. Musí být dodržena vzdálenost od hranic pozemků 2 metry a zároveň na pozemku musí být zachováno minimálně 50 % plochy pro vsakování vody.

Další stavby bez povolení

Mimo garáž či zahradního domku můžete také bez stavebního povolení nyní postavit například skleník či bazén, a také stavby pro hospodaření v lesích a stavby pro výkon práva myslivosti do 30 m2 zastavěné plochy a do 5 metrů výšky bez podsklepení.

Bez stavebního povolení lze umístit na pozemek i mobilní dům, což je podle zákona „výrobek plnící funkci stavby“. Jen by měl splňovat podmínku, že včetně základové konstrukce bude mít maximálně 55 m2 zastavěné plochy a 4 metry výšky.

Pro majitele lesů může být důležité, že stavební povolení nepotřebují ani pro oplocení lesních školek a obor, oplocení zřízené k ochraně lesních porostů před zvěří na lesních pozemcích a oplocení dřevin vysazených za účelem založení územního systému ekologické stability, která jsou bez podezdívky.

Bourání drobných staveb

Drobnou stavbu lze odstranit svépomocí. Pouze u staveb, v nichž je obsažen azbest, je nutno přivolat odborníka. Pokud byste tedy nyní bourali starší kůlnu nebo garáž, která nově spadá pod drobné stavby, zjistěte si, zda obsahuje azbest. Ten se často vyskytuje například ve střešních krytinách (eternit).

Stavební úpravy bez povolení

Stavební povolení není potřeba pro úpravy rodinných domů, pokud nezasáhnou do nosných konstrukcí, nezmění vzhled stavby nebo způsob jejího užívání, neovlivní požární bezpečnost. Výjimkou jsou domy, které jsou kulturní památkou či součástí památkové zóny.

Co je důležité vědět o drobných stavbách

Vzhledem k tomu, že drobné stavby nepotřebují stavební povolení, nepotřebují ani kolaudaci. Drobnou stavbu si tedy můžete postavit sami, ale musíte zajistit stavební dozor (nemusí to být autorizovaná osoba s kulatým razítkem). Po dokončení lze tak stavbu ihned začít užívat, pokud splňuje všechny podmínky, a to dle zákona „k účelu, ke kterému je určena svým charakterem“. Pokud k drobné stavbě připojíte další část (například terasu nebo kůlnu), která překročí limity pro drobné stavby, je nutné zažádat o stavební povolení.

Nový stavební zákon přináší větší svobodu pro stavby na vlastním pozemku, ale i nadále je důležité dodržovat stanovené podmínky a omezení. Před začátkem stavby si ověřte, zda vaše plány odpovídají platným pravidlům.

Pomůžeme Vám, najít pozemek pro realizaci Vašich snů. Napište nám. 

*
*
*
phone:

Zdroj: arkcr.cz

Autor: Nikola Repaská