Ceny nemovitostí stále rostou

 

Jedna z věcí, kterou nás situace okolo pandemie překvapila, je růst cen nemovitostí. Ten se totiž nezastavil a ani nezpomalil, spíše naopak. Ceny nemovitostí v České republice průměrně stouply o 11.9%. Stojíme si tak na 4. místě s nejrychlejším nárůstem cen v Evropě. Před námi je už jen Litva, Dánsko a Lucembursko se 17%.

I přesto jsme stále ve stavu, kdy je poptávka několikanásobně vyšší než nabídka.

Čím se trh s nemovitostmi změnil?

 

6 skutečností, které podporují růst cen:

 

  • nízké úrokové sazby a dostupnější hypotéky
  • zrušená daň z nabytí nemovitosti
  • úspory a obava z inflace
  • převažující konzervativní investování a zvýšený zájem investovat do nemovitosti
  • malý nárůst nezaměstnanosti
  • vlastní bydlení vnímáno stále jako znak úspěchu

 

Můžeme i dále předpokládat, že ceny nemovitostí porostou. Ne tolik dramaticky, protože ke zpomalení růstu cen lehce přispěla změna ČNB, kdy v průběhu roku můžeme též očekávat růst úrokové sazby. Pořízení vlastní nemovitosti se tedy o trochu prodraží.

Nicméně, další skutečností, proč předpokládáme, že ceny budou i nadále růst, je stále nedostačující výstavba nových bytů způsobena především zdlouhavým procesem stavebního řízení. V žebříčku Světové banky mapující složitost a délku přípravy a realizaci staveb si stojíme na 157. místě z celkem 190 zkoumaných států. I přes dlouhodobý nedostatek bytů se jich za poslední rok postavilo přibližně o 25% méně oproti roku 2008, což pokrylo jen něco málo nad 50% poptávky. K podpoře nové výstavby pak ani nepřispívá zvyšování cen stavebního materiálu. A bohužel ani nový stavební zákon nevypadá v této souvislosti jako vyloženy „game changer“.

Co tedy tato nečekaně velká poptávka přináší majitelům nemovitostí?

Pokud jste vlastníkem nemovitostí v ČR, a pokud aktuálně nesníte o apartmánu v Itálii, Chorvatsku nebo třeba ve Španělsku, nezvažujete jinou větší investici, nebo nemáte jiný důvod, proč potřebujete peníze, pak si nemovitost ponechejte. Máte jistotu dobře uložených peněz a vysokého zhodnocení Vaši investice.

Možná jste však v situaci, kdy přemýšlíte nad investicí do něčeho výnosnějšího, nebo řešíte nové vlastní bydlení, ať už z menšího do většího, nebo obráceně, anebo jen prostě potřebujete hotovost. Pak máte ideální podmínky a prostředí Vaši nemovitost prodat za opravdu maximum její ceny. Navíc, máte-li nemovitost něčím výjimečnou, specifickou a netlačí Vás čas, o to výhodnější pozici máte.

Našim doporučením pak je nechat si vypracovat prodejní strategii na míru. Zkušený makléř Vám nejenom správně stanoví prodejní cenu, která vychází z reálně uzavřených kupních smluv v dané lokalitě, ale také využije všech nástrojů, jakými je například i aukce, aby Vám nemovitost prodal za skutečné tržní maximum.

Pokud jste v této situaci, neváhejte pak kontaktovat některého z našich zkušených realitních makléřů!

 

Chci zjistit více o prodejní strategii na míru.

*
*
*
*
phone: fullname: fname:

 

Autor: Nikola Repaská