RE/MAX Centrum

Ceny nemovitostí stále rostou

 

Jedna z věcí, kterou nás situace okolo pandemie překvapila, je růst cen nemovitostí. Ten se totiž nezastavil a ani nezpomalil, spíše naopak. Ceny nemovitostí v České republice průměrně stouply o 11.9%. Stojíme si tak na 4. místě s nejrychlejším nárůstem cen v Evropě. Před námi je už jen Litva, Dánsko a Lucembursko se 17%.

I přesto jsme stále ve stavu, kdy je poptávka několikanásobně vyšší než nabídka.

Čím se trh s nemovitostmi změnil?

 

6 skutečností, které podporují růst cen:

 

 • nízké úrokové sazby a dostupnější hypotéky
 • zrušená daň z nabytí nemovitosti
 • úspory a obava z inflace
 • převažující konzervativní investování a zvýšený zájem investovat do nemovitosti
 • malý nárůst nezaměstnanosti
 • vlastní bydlení vnímáno stále jako znak úspěchu

 

Můžeme i dále předpokládat, že ceny nemovitostí porostou. Ne tolik dramaticky, protože ke zpomalení růstu cen lehce přispěla změna ČNB, kdy v průběhu roku můžeme též očekávat růst úrokové sazby. Pořízení vlastní nemovitosti se tedy o trochu prodraží.

Nicméně, další skutečností, proč předpokládáme, že ceny budou i nadále růst, je stále nedostačující výstavba nových bytů způsobena především zdlouhavým procesem stavebního řízení. V žebříčku Světové banky mapující složitost a délku přípravy a realizaci staveb si stojíme na 157. místě z celkem 190 zkoumaných států. I přes dlouhodobý nedostatek bytů se jich za poslední rok postavilo přibližně o 25% méně oproti roku 2008, což pokrylo jen něco málo nad 50% poptávky. K podpoře nové výstavby pak ani nepřispívá zvyšování cen stavebního materiálu. A bohužel ani nový stavební zákon nevypadá v této souvislosti jako vyloženy „game changer“.

Co tedy tato nečekaně velká poptávka přináší majitelům nemovitostí?

Pokud jste vlastníkem nemovitostí v ČR, a pokud aktuálně nesníte o apartmánu v Itálii, Chorvatsku nebo třeba ve Španělsku, nezvažujete jinou větší investici, nebo nemáte jiný důvod, proč potřebujete peníze, pak si nemovitost ponechejte. Máte jistotu dobře uložených peněz a vysokého zhodnocení Vaši investice.

Možná jste však v situaci, kdy přemýšlíte nad investicí do něčeho výnosnějšího, nebo řešíte nové vlastní bydlení, ať už z menšího do většího, nebo obráceně, anebo jen prostě potřebujete hotovost. Pak máte ideální podmínky a prostředí Vaši nemovitost prodat za opravdu maximum její ceny. Navíc, máte-li nemovitost něčím výjimečnou, specifickou a netlačí Vás čas, o to výhodnější pozici máte.

Našim doporučením pak je nechat si vypracovat prodejní strategii na míru. Zkušený makléř Vám nejenom správně stanoví prodejní cenu, která vychází z reálně uzavřených kupních smluv v dané lokalitě, ale také využije všech nástrojů, jakými je například i aukce, aby Vám nemovitost prodal za skutečné tržní maximum.

 

Pokud jste v této situaci, neváhejte pak kontaktovat některého z našich zkušených realitních makléřů!

 

Chcete se na něco nezávazně zeptat? Napište nám.

*
*
*
*
phone: lname: fname:

Doporučené články

 • Jak prodat nemovitost za nejvyšší cenu?

  Připravili jsme pro Vás miniseriál o tom, jaký vliv má na úspěšný prodej kvalitné prezentace nemovitosti, její propagace a um makléře. Přečtěte si celý článek.

 • Ceny nemovitostí stále rostou.

  Připravili jsme přehled toho zásadního, co v posledních letech mělo značný vliv na růst cen nemovitostí, a co můžeme očekávat dál. Přečtěte si celý článek.

 • Vývoj na realitním trhu.

  Jak probíhá prodej nemovitostí současným trendem formou aukce? Jaký vliv na prodej má zvyšování úrokových sazeb? Přečtěte si celý článek.

 • Aktuality ze světa realit

  Každý měsíc pro Vás připravujeme nové články s novinkou nebo zajímavostí ze světa realit. Buďte s námi v obraze. Prohlédnout si všechny články.

Prodávejte s námi rychle a za maximální cenu

Poskytneme Vám kompletní realitní služby

Jsme Vaši partneři

Naši klienti jsou naši partneři a mají od nás vždy 100% pozornosti a péče. Respektujeme a chráníme Vaše zájmy a potřeby.

 

Jsme Vaše jistota

Co slíbíme, s maximálním úsílím dodržíme. Našim cílem je jednat ve Váš prospěch a prodat za co nejvyšší možnou cenu.

 

Jsme Váš úspěch

Spolehlivost a kvalita našich služeb jsou zárukou úspěšného prodeje a naší odměny, na kterou si umíme vydělat.

 

 

 

Autor: Nikola Repaská