RE/MAX Centrum

Chystáte se na nákup pozemku?

Rozhodli jste se pro stavbu rodinného domu a hledáte vhodný pozemek? Podívejte se na naše tipy, jak vybrat parcelu pro výstavbu domu, a co vše je třeba zjistit nejenom z katastru nemovitostí.

Nejdůležitější kritérium při koupi pozemku je, aby byl pozemek v souhlasu s územním plánem pro výstavbu rodinného bydlení. Lokalita by měla odpovídat vaším představám, a to i z pohledu dopravní dostupnosti a nabídky služeb v místě vašeho budoucího bydliště.

Na co pamatovat

  • Pozemek musí být dle územního plánu zahrnut do pozemků vhodných pro výstavbu rodinných domů.
  • Některá města a obce zpracovávají tzv.Regulační plán – seznamte se s ním.
  • Důležitou roli hraje tvar, rozměr a svažitost pozemku. Zaměřte se také na orientaci na světové strany a možnosti výstavby domu.
  • Napojení na inženýrské sítě – kupujete pozemek od developera a máte k pozemku přípojky všech sítí? Nebo kupujete přímo pozemek? Potom musíte znát možnosti napojení na všechny sítě. To, že zde vede kanalizace neznamená, že vás provozovatel musí automaticky napojit.
  • Podrobné informace o pozemku zjistíte na příslušném stavebním úřadu, odboru územního plánování a provozovatelů sítí. Zde se dozvíte přípustné podmínky pro výstavbu (případná omezení, která by mohla ovlivnit napojení na inženýrské sítě).
  • Zjistěte si plánovanou okolní výstavbu, protože se určitě chcete vyhnout rušivým vlivům v souvislosti s budoucí výstavbou, nebo dokonce rizikům nové infrastruktury apod.
  • Stavební a geologický průzkum zjistí vhodnost podkladu pro výstavbu a může vám ušetřit nemalé finanční prostředky (vezměte si na radu zkušeného projektanta).
  • Promluvte si se sousedy. Určitě se dozvíte zajímavé informace o místě bydlení, plánovaných aktivitách v okolí a budete mít jedinečnou příležitost poznat místní lidi.
  • Zkontrolujte katastr nemovitostí. Dozvíte se kdo je majitelem a jestli není pozemek zatížen například právy třetích osob (zapsaných v katastru nemovitostí), zajímejte se zda nejsou i nezapsané omezení. Pokud má například pozemek více majitelů, musí s prodejem souhlasit všichni majitelé.

 

Výběr vhodného pozemku je důležitý moment pro stavbu vašeho vysněného domu. Proto vybírejte opravdu pečlivě a nechte si poradit profesionály v oboru, kteří vám mohou nabídnout více lokalit, a zároveň vás provedou celým průběhem nákupu pozemku.

 

Zdroj:REMAX Czech

Autor: Nikola Repaská