Co se změní pro zájemce o hypotéku?

Od 1.8.2021 vejde v platnost novela zákona o České národní bance (ČNB). Ta jí nově umožní určovat podmínky, za jakých smí banky poskytovat hypotéky pro své klienty. Co se tím změní pro zájemce o hypotéky? Je lepší vyčkávat nebo naopak uspíšit své rozhodnutí?

 

Doposud ČNB komerčním bankám pouze vydávala k hypotékám doporučení a dohlížela na ně. Nově však bude ČNB hlavním určovatelem podmínek pro žadatele hypoték. Na první pohled se zdá, že toho novela moc nezmění.

Naopak. Banky sice většinou uposlechly doporučení ČNB, ovšem teď k tomu bude mít ČNB zákonnou pravomoc a bankám budou hrozit v případě odmítavého stanoviska vysoké pokuty. Novelu ve výsledku nejvíce pocítí žadatelé o hypotéky, pro některé se totiž zpřísní podmínky pro její získání.

Není na co čekat

Získat hypotéku bude snadnější pro mladé lidi. Žadatelé mladší než 36 let nebudou potřebovat pro hypotéku tak velký obnos svých peněz k poměru úvěru. Ostatní však nemají důvod příliš váhat. Tuzemské banky jsou aktuálně zahlcené zpracováním hypotečních úvěrů a čekací lhůta často překračuje dva měsíce. V letošním roce už padl i rekord co se týče objemu pokytnutých hypoték za jediný měsíc. A ani nadále zájem o hypotéky neutichá.

Otázka tedy zní, zda se vyplatí vyčkávat na finální podmínky od ČNB, která je povinně stanoví díky schválené novele. Podle odborníků není na co čekat a lidé by měli využít přívětivé podmínky, které aktuálně na hypotečním trhu panují. V případě, že mladá rodina přemýšlí nad tím, že by se v horizontu jednoho roku přestěhovala do vlastního, tak můžeme jen poradit, aby si pospíšila. Dostupnost hypoték se může během několika měsíců změnit a nyní jsou ještě pořád nízké úrokové sazby, které se drží kolem 2,4%. Předpokládá se ale, že do konce roku se úroková sazba přiblíží k hranici 3%. Stejně tak lze očekávat, že ceny nemovitostí nadále porostou.

Proto pokud aktuálně řešíte nové bydlení a jeho financování, neváhejte. Obraťte se na naše specialisty, rádi Vám poradí a najdou pro Vás to nejlepší řešení.

Autor: Nikola Repaská