Co se změní pro zájemce o hypotéku?

Od 1.8.2021 vejde v platnost novela zákona o České národní bance (ČNB), která jí nově umožní určovat podmínky, za jakých smí banky svým klientům poskytovat hypotéku.

 

Co se tím změní pro zájemce o hypotéku?

Doposud ČNB komerčním bankám vydávala k hypotékám pouze doporučení a dohlížela na ně. Nově je však ČNB hlavním určovatelem podmínek pro žadatelé o hypotéky. 

Banky sice většinou uposlechly doporučení ČNB, ovšem od teď k tomu bude mít ČNB zákonnou pravomoc a bankám budou hrozit v případě odmítavého stanoviska vysoké pokuty.

Už v minulosti ČNB stanovovala pravidla nejen o maximální výši hypotéky, ale také například o poměru splátky k příjmům domácnosti. K těmto nebo podobným pravidlům se určitě vrátí. ČNB totiž hovoří o nadhodnocení trhu s nemovitostmi, a tak bude v jejím hledáčku jistě cesta, jak dostupnost úvěrů omezit. V důsledku toho se pro některé žadatelé o hypotéky pravděpodobně zpřísní podmínky pro její získání.

Výhodu budou mít ti zájemci o hypotéku, kteří disponují hotovostí, těch se tato nová omezení příliš nedotknou. Očekává se též, že novela by měla naopak usnadnit získat hypotéku mladým lidem. Žadatelé mladší než 36 let by pak nepotřebovali pro hypotéku tak velký obnos svých peněz k poměru úvěru.

ČNB ale bude jistě své nové pravomoci uplatňovat postupně a změny mohou chvíli potrvat.

Je lepší tedy vyčkávat nebo naopak uspíšit své rozhodnutí?

Tuzemské banky jsou aktuálně zahlcené zpracováním hypotečních úvěrů a čekací lhůta často překračuje dva měsíce. V letošním roce už padl i rekord co se týče objemu poskytnutých hypoték za jediný měsíc, a i nadále zájem o hypotéky neutichá.

Začátkem roku se úroková sazba pohybovala okolo 1,8%. Nyní je úroková sazba ještě pořád nízko, drží se kolem 2,4%. A předpokládá se, že do konce roku se přiblíží k hranici 3%. Stejně tak lze očekávat, že ceny nemovitostí nadále porostou.

Využijte proto přívětivých podmínek, které aktuálně na hypotečním trhu panují. V případě, že přemýšlíte nad tím, že se chcete v horizontu jednoho roku přestěhovat do vlastního, pak můžeme jen poradit, neváhejte a obraťte se na naše specialisty, rádi Vám poradí a najdou pro Vás to nejlepší řešení.

 

Naši specialisté Vám rádi poradí.

*
*
*
*
fullname: email: phone:

 

Autor: Nikola Repaská