RE/MAX Centrum

Co se změní pro zájemce o hypotéku?

Od 1.8.2021 vešla v platnost novela zákona o České národní bance (ČNB), která jí nově umožní určovat podmínky, za jakých smí banky svým klientům poskytovat hypotéku.

Co se tím změní pro zájemce o hypotéku?

Doposud ČNB komerčním bankám vydávala k hypotékám pouze doporučení a dohlížela na ně. Nově je však ČNB hlavním určovatelem podmínek pro žadatelé o hypotéky. 

Banky sice většinou uposlechly doporučení ČNB, ovšem od teď k tomu bude mít ČNB zákonnou pravomoc a bankám budou hrozit v případě odmítavého stanoviska vysoké pokuty.

Už v minulosti ČNB stanovovala pravidla nejen o maximální výši hypotéky, ale také například o poměru splátky k příjmům domácnosti. K těmto nebo podobným pravidlům se určitě vrátí. ČNB totiž hovoří o nadhodnocení trhu s nemovitostmi, a tak bude v jejím hledáčku jistě cesta, jak dostupnost úvěrů omezit. V důsledku toho se pro některé žadatelé o hypotéky pravděpodobně zpřísní podmínky pro její získání.

Výhodu budou mít ti zájemci o hypotéku, kteří disponují hotovostí, těch se tato nová omezení příliš nedotknou. Očekává se též, že novela by měla naopak usnadnit získat hypotéku mladým lidem. Žadatelé mladší než 36 let by pak nepotřebovali pro hypotéku tak velký obnos svých peněz k poměru úvěru.

ČNB ale bude jistě své nové pravomoci uplatňovat postupně a změny mohou chvíli potrvat.

Je lepší tedy vyčkávat nebo naopak uspíšit své rozhodnutí?

Tuzemské banky jsou aktuálně zahlcené zpracováním hypotečních úvěrů a čekací lhůta často překračuje dva měsíce. V letošním roce už padl i rekord co se týče objemu poskytnutých hypoték za jediný měsíc, a i nadále zájem o hypotéky neutichá.

Začátkem roku se úroková sazba pohybovala okolo 1,8%. Nyní je úroková sazba ještě pořád nízko, drží se kolem 2,4%. A předpokládá se, že do konce roku se přiblíží k hranici 3%. Stejně tak lze očekávat, že ceny nemovitostí nadále porostou.

Využijte proto přívětivých podmínek, které aktuálně na hypotečním trhu panují. V případě, že přemýšlíte nad tím, že se chcete v horizontu jednoho roku přestěhovat do vlastního, pak můžeme jen poradit, neváhejte a obraťte se na naše specialisty, rádi Vám poradí a najdou pro Vás to nejlepší řešení.

 

Chcete se na něco nezávazně zeptat? Napište nám.

*
*
*
*
fullname: fname:

Mohlo by se Vám líbit

 • Jak prodat nemovitost za nejvyšší cenu?

  Připravili jsme pro Vás miniseriál o tom, jaký vliv má na úspěšný prodej kvalitné prezentace nemovitosti, její propagace a um makléře. Přečtěte si celý článek.

 • Ceny nemovitostí stále rostou.

  Připravili jsme přehled toho zásadního, co v posledních letech mělo značný vliv na růst cen nemovitostí, a co můžeme očekávat dál. Přečtěte si celý článek.

 • Vývoj na realitním trhu.

  Jak probíhá prodej nemovitostí současným trendem formou aukce? Jaký vliv na prodej má zvyšování úrokových sazeb? Přečtěte si celý článek.

 • Aktuality ze světa realit

  Každý měsíc pro Vás připravujeme nové články s novinkou nebo zajímavostí ze světa realit. Buďte s námi v obraze. Prohlédnout si všechny články.

Rozumíme tomu, co potřebujete a umíme to zajistit.

Jsme Vašimi spolehlivými a poctivými partnery.

Nasloucháme, respektujeme a chráníme Vaše zájmy a potřeby. Máte naši 100% pozornost a péči.

Mluvíme narovinu a slibujeme jenom to, co umíme dodržet. Vaše zájmy jsou pro nás vždy na 1. místě.

Spolehněte se, že Vám poskytneme pouze kvalitní služby, protože jsou zárukou pro naši odměnu.

Co pro Vás umíme udělat.

 

Autor: Nikola Repaská