RE/MAX Centrum

Daň z nemovitých věcí v roce 2022

 

Říká se, že existují dvě 100% jistoty a jednou z nich jsou právě daně. Pojďme si proto připomenout, jaké povinnosti čekají vlastníky nemovitostí, nebo ty, kdo nemovitost prodali.

Kdo je či není povinnen podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí v roce 2022?

 

 

Koupili jste v roce 2021 nemovitost, nebo provedli nějaké změny?

Pak musíte do pondělí 31. ledna 2022 podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.

 • Daňové přiznání je totiž povinnen podat každý, kdo v předcházejícím roce nabyl do svého vlastnictví nemovitost. A to i v případě, že jste uzavřeli kupní smlouvu a podali návrh na vklad vlastnického práva v minulém roce, ale katastrální úřad provedl vklad vlastnického práva až letošním roce, protože vlastníkem nemovitosti se stáváte zpětně ke dni podání návrhu na vklad vlastnického práva na katastrální úřad.
 • Povinnost podat daňové přiznání mají také poplatníci, kteří na přiznané nemovité věci (daňové přiznání podané v minulých letech) provedli přístavbu, nástavbu nebo ji částečně zlikvidovali, pokud na základě těchto změn současně došlo ke změně druhu nebo výměry pozemku, případně zvýšení nadzemních podlaží a podobně, i část budovy nebo inženýrské stavby, je-li dokončená a užívaná, je předmětem zdanění. Změnou rozhodnou pro stanovení daně je také změna výměry parcely na základě revize katastrálního úřadu.

Jako vlastník nemovitosti jste pak povinni každý rok zaplatit daň z nemovitostí, kdy termín pro úhradu celé daně nebo její první splátky je stanoven nejpozději do 31. května.

Prodali jste v roce 2021 nemovitost?

Pak jste povinni tuto skutečnost ohlásit správci daně nejpozději do 31. ledna a odhlásit se z daně z nemovitostí.

 • Forma, jakou máte odhlášení z daně realizovat není zákonem stanovena, ani pro to nebyl úřední tiskopis. Uvedenou skutečnost lze tedy sdělit příslušnému správci daně neformálním způsobem, obvykle dopisem, který obsahuje potřebné identifikační údaje poplatníka daně a nemovité věci.

Prodali jste v roce 2021 pouze jednu ze svých nemovitostí?

Pak jste povinní podat daňové přiznání v němž tuto změnu zohledníte a to nejpozději do 31. ledna, v tomto případě se jedná o změnu okolností rozhodných pro stanovení daně.

 • Daňové přiznání pak můžete podat buďto jako řádné a ve formuláři vyplnit všechny nemovité věci ve Vašem vlastnictví k 1. lednu zdaňovacího období, nebo můžete podat pouze dílčí daňové přiznání, ve kterém uvedete vzniklé změny a výpočet celkové daně.

Daňové přiznání podávat nemusíte, pokud

jste poplatník, který podával daňové přiznání v uplynulých letech a nezměnily se u vás skutečnosti rozhodné pro stanovení daně. Změna koeficientu, který si určuje pro každý rok obec nebo změna průměrné ceny pozemku, také není důvodem pro podání daňového přiznání.

 

* Více informací k povinnosti placení daně a podání daňového přiznání najdete na webu Finanční správa, nebo pak ve sbírce zákona č. 338/1992 o dani z nemovitých věcí. Oba zdroje použity jako podklad pro tento článek.

 

Hodila by se Vám odborná rada nebo pomoc?

*
*
*
*
email: lname: fname:

Doporučené články

 • Jak prodat nemovitost za nejvyšší cenu?

  Připravili jsme pro Vás miniseriál o tom, jaký vliv má na úspěšný prodej kvalitné prezentace nemovitosti, její propagace a um makléře. Přečtěte si celý článek.

 • Ceny nemovitostí stále rostou.

  Připravili jsme přehled toho zásadního, co v posledních letech mělo značný vliv na růst cen nemovitostí, a co můžeme očekávat dál. Přečtěte si celý článek.

 • Vývoj na realitním trhu.

  Jak probíhá prodej nemovitostí současným trendem formou aukce? Jaký vliv na prodej má zvyšování úrokových sazeb? Přečtěte si celý článek.

 • Aktuality ze světa realit

  Každý měsíc pro Vás připravujeme nové články s novinkou nebo zajímavostí ze světa realit. Buďte s námi v obraze. Prohlédnout si všechny články.

Prodávejte s námi rychle a za maximální cenu

Poskytneme Vám kompletní realitní služby

Jsme Vaši partneři

Naši klienti jsou naši partneři a mají od nás vždy 100% pozornost a péči. Respektujeme a chráníme Vaše zájmy a potřeby.

 

Jsme Vaše jistota

Co slíbíme, s maximálním úsílím dodržíme. Našim cílem je jednat ve Váš prospěch a prodat za co nejvyšší možnou cenu.

 

Jsme Váš úspěch

Spolehlivost a kvalita našich služeb jsou zárukou úspěšného prodeje a naší odměny, na kterou si umíme vydělat.

 

 

Autor: Nikola Repaská