RE/MAX Centrum

Jak si vybrat správné nájemníky?

Máte byt a zvažujete zda jej pronajímat nebo prodat? Najít spolehlivého nájemníka je tak trochu jako úkol pro detektiva, ale snem každého vlastníka nemovosti. Prozradíme Vám pár triků, jak si nájemníky prověřit a snížit tak riziko jejich špatného výběru.

Co udělat, abyste s výběrem nešlápli vedle?

Pořádně si je prověřte. Nezůstaňte jen u toho, zda Vám je či není sympatický, že se zeptáte kde pracuje, proč hledá pronájem, a jaké jsou jeho rodinné poměry. Chtějte více.

  • Prověřte si všechny registry, insolvenční, exekuce a požádejte zájemce o výpis z registru Solus.

  • Zadejte si jeho jméno do vyhledávače, prohlédněte si jeho profil na sociálních sítích, webové stránky, pokud nějaké vlastní a jiné zdroje informací, které Vám o dotyčné osobě mohou něco prozradit o jeho zájmech, pracovní či platební morálce.

  • Dejte na svou intuici. Možná Vám to bude znít jako klišé, ale je to tak. Ještě pořád v naší kultuře podceňujeme sílu intuice, a více spoléháme na to , co vidíme. Přitom nepříjemný pocit, nervozita, nejistota, kterou v přítomnosti daného člověka můžeme mít, mohou být cennými signály, že s tímto člověkem v jednání pokračovat nemáme.

  • Hodně se ptejte se. Podrobte zájemce výslechu. Chtějte vědět, proč hledají pronájem. Požádejte o kontakt na současného pronajímatele, i zaměstnavatele, a pak jim zavolejte. Sledujte zájemce o pronájem, jak s Vámi komunikuje, zda odpovídá na otázky přímočaře nebo mlží. Pokuste se o něm dozvědět co nejvíce, co Vám pomůže zjistit, jak bude vycházet se sousedy, jak ctí zákony a pravidla, zda je zodpovědný, dodržuje sliby a pod.

Není to snadné, avšak vyplatí se Vám to. Téměř 80% problémových nájemníků je v důsledku špatného prověřování. Stojí Vás to úsilí a čas navíc, ale stojí to za to, pokud se tak vyhnete budoucím problémům se špatným nájemníkem.

Pokud ve Vás někdo vyvolává pochybnosti, raději řekněte ne a počkejte si. Realita je taková, že občanský zákoník považuje nájemníka za slabší stranu, proto je zákon více na jeho straně než na té Vaší coby vlastníka nemovitosti. Máte tedy plné právo promyslet se a vybrat si komu svou nemovitost pronajmete.

Pokud se pro někoho rozhodnete, ale nebudete si úplně jisti, můžete jej požádat o 3 měsíční kauci nebo mu dát smlouvu na kratší dobu než 1 rok.

Potřebujete poradit nebo pomoci s pronájmem? Napište nám.

*
*
*
phone: email:
Autor: Nikola Repaská