RE/MAX Centrum

Jaké dluhy prodávajícího mohou ohrozit kupujícího?

Dříve než se do nějakou nemovitostí necháte plně unést, ověřte si, že prodávající není v insolvenci, v exekuci, nebo že nemovitost není zatížená právní vadou. Následné zjištění, že jste si s nemovitostí koupili i dluhy vlastníka, vás bude stát nejenom radost z nově nabyté nemovitosti, ale i peníze.

Vyplatí se nepodcenit závazky prodávajícího, které s koupi nemovitosti na kupujícího přecházejí. Jaké to jsou? A co je dobré si předem ověřit.

Dluhy vůči správci domu (SVJ)

Při převodu jednotky (bytu, nebo nebytového prostoru) kupující přebírá povinnosti dosavadního vlastníka související s jeho členstvím ve společenství vlastníků (SVJ).

Dluhy prodávajícího na poplatcích za správu domu a pozemku jako jsou poplatky za pojištění domu, činnost správcovské společnosti, náklady za osvětlení společných prostor, jejich úklid, údržbu a mnoho dalších.

„Při převodu vlastnického práva k jednotce přecházejí s jednotkou na nabyvatele dluhy převodce vůči osobě odpovědné za správu domu na příspěvcích na správu domu a pozemku a na plněních spojených nebo souvisejících s užíváním bytu a zálohách na tato plnění, měl-li je a mohl-li je nabyvatel zjistit. Za dluhy, které na nabyvatele jednotky přešly, ručí převodce osobě odpovědné za správu domu.“

❗️Vždy si vyžádejte potvrzení o bezdlužnosti. Více informací v článku: Při koupi bytu si vyžádejte potvrzení o bezdlužnosti.

Coby kupující si předem ověřte

  • jaká je výše poplatků za správu domu a pozemku  
  • jaké jsou nedoplatky na kupované jednotce
  • seznamte se s hospodařením a rozpočtem SVJ, schválenou výší příspěvků na správu domu a pozemku, včetně fondu oprav atd.

Coby prodávají se předem připravte

S předstihem si u vašeho správce (SVJ) ověřte, že vůči SVJ nemáte žádné nevyrovnané závazky, případně v jaké výši a tyto nedoplatky uhraďte, případně zohledněte v kupní smlouvě. Zajistíte tím základ pro férový obchod a vyhnete se nepříjemnostem vyjednávání, kdy tyto skutečnosti odhalil kupující při prověřování nemovitosti.

Závazky a dluhy zjistitelná v katastru nemovitostí

Dalšími závazky či dluhy, které přecházejí z prodávajícího na kupujícího jsou zástavní práva na hypoteční úvěr nebo věcná břemena.

Chcete mít jistotu bezpečné transakce? Obraťte se na naše zkušené makléře, kteří vás celým procesem prodeje provedou.

Chcete poradit s prodejem nebo koupi nemovitosti? Napište nám.

*
*
*
fname:
Autor: Nikola Repaská