Dříve než se do nějakou nemovitostí necháte plně unést, ověřte si, že prodávající není v insolvenci, v exekuci, nebo že nemovitost není zatížená právní vadou. Následné zjištění, že jste si s nemovitostí koupili i dluhy vlastníka, vás bude stát nejenom radost z nově nabyté nemovitosti, ale i peníze.
Vyplatí se nepodcenit závazky prodávajícího, které s koupi nemovitosti na kupujícího přecházejí. Jaké to jsou? A co je dobré si předem ověřit.
Při převodu jednotky (bytu, nebo nebytového prostoru) kupující přebírá povinnosti dosavadního vlastníka související s jeho členstvím ve společenství vlastníků (SVJ).
Dluhy prodávajícího na poplatcích za správu domu a pozemku jako jsou poplatky za pojištění domu, činnost správcovské společnosti, náklady za osvětlení společných prostor, jejich úklid, údržbu a mnoho dalších.
„Při převodu vlastnického práva k jednotce přecházejí s jednotkou na nabyvatele dluhy převodce vůči osobě odpovědné za správu domu na příspěvcích na správu domu a pozemku a na plněních spojených nebo souvisejících s užíváním bytu a zálohách na tato plnění, měl-li je a mohl-li je nabyvatel zjistit. Za dluhy, které na nabyvatele jednotky přešly, ručí převodce osobě odpovědné za správu domu.“
❗️Vždy si vyžádejte potvrzení o bezdlužnosti. Více informací v článku: Při koupi bytu si vyžádejte potvrzení o bezdlužnosti.
Coby kupující si předem ověřte
Coby prodávají se předem připravte
S předstihem si u vašeho správce (SVJ) ověřte, že vůči SVJ nemáte žádné nevyrovnané závazky, případně v jaké výši a tyto nedoplatky uhraďte, případně zohledněte v kupní smlouvě. Zajistíte tím základ pro férový obchod a vyhnete se nepříjemnostem vyjednávání, kdy tyto skutečnosti odhalil kupující při prověřování nemovitosti.
Dalšími závazky či dluhy, které přecházejí z prodávajícího na kupujícího jsou zástavní práva na hypoteční úvěr nebo věcná břemena.
Chcete mít jistotu bezpečné transakce? Obraťte se na naše zkušené makléře, kteří vás celým procesem prodeje provedou.