RE/MAX Centrum

Jaký vývoj cen nemovitostí můžeme očekávat?

V posledních letech se realitní trh vyvíjel velmi dynamicky. V roce 2021 ceny nemovitostí rostly a v některých lokalitách dosáhly až 20% nárůstu. Rok 2022 přinesl zvrat. Trh se otočil a ceny začaly padat. Největší průměrný pokles je znatelný u 1 pokojových bytů, které byly v předchozích letech nejžádanější komoditou pro investory, a to až o 10.2%.

Slovo mají kupující

V současné době ale stále platí, že hlavní slovo mají kupující. Nabídka bytů vzrostla za poslední rok o více než 119 % a je nejvyšší od roku 2015. Poptávka se naopak znatelně snížila, proto existuje reálná možnost získat při koupi další dodatečnou slevu okolo 4 - 7 %. Díky tomu se lze domnívat, že celkový pokles cen u bytových jednotek bude dokonce do 15 % v jeho maximu.

73 % poptávek na koupi směřuje na menší byty (do 2+kk) z důvodu ceny a také díky investorům do nemovitostí na následný pronájem.

Pozemky zůstávají nedotčené

Čeho se pokles cen v podstatě nikdy netýkal, jsou stavební pozemky. Ty si cenu nejen drží, ale spíše kontinuálně rostou.

Naopak velmi těžce, případně po velkých slevách, jsou prodejné starší rodinné domy, obzvláště ty nad 400 m2, před rekonstrukcí nebo ve špatném stavu. Následná nákladná rekonstrukce a nehospodárný provoz je staví do silně nevýhodné situace.

Relativně dobře se prodávají v této době menší byty, tj. 1+1 a 2+1. Zejména v Praze, nebo třeba v Moravskoslezském kraji.

Bude pokles cen bytů pokračovat?

Nic tomu nenaznačuje. Spíše naopak se dá očekávat, že se pokles ustálí a trh bude opět růst. Lidé si již vlastně zvykli na vyšší úrokové sazby a potřeba vlastního bydlení, která je u nás silně zakořeněna, bude zájem o koupi zvyšovat.

K tomu stále velmi nízká výstavba a nedostatek nových bytů cenu nikdy razantně klesnou nenechají. I kdyby se začalo více stavět, což není stejně na pořadu dne, tak vysoké ceny pozemků, stavebnin a stavebních prací, nedovolí developerům prodávat levněji, i kdyby se jich začaly stavět deseti tisíce.

Lze očekávat, že v budoucnu se poměr vlastního bydlení a nájemního bydlení přiblíží trendu západní Evropy, kde je bydlení v nájmu mnohem běžnější. V letech 2020 a 2021 byl vývoj na realitním trhu silně nadstandardní, co se týče růstu cen. Současná data ukazují, že dochází ke korekci extrémních cen, které se vrací k předchozím hodnotám.

Zdroj dat: CeMap

 

 

✅ Aktuální nabídka a naše služby.

Co můžete udělat pro kvalitní prezentaci a rychlý prodej Vaší nemovitosti?

Profesionální video3D scan a půdorysvizualizacihome stagingweb nemovitostioffline marketingonline marketing

Autor: Nikola Repaská