RE/MAX Centrum

Kde a jak můžeme bydlet?

Jaké jsou rozdíly mezi ateliérem, studiem a apartmánem? A co takhle bydlení v luxusních bytech? Máte přehled v tom, co je loft, mezonet nebo penthause?

Ateliér

Je nebytová jednotka, jehož součástí je koupelna i kuchyň. Prakticky má parametry běžné bytové jednotky, avšak z důvodu územního plánu, vyšší hlučnosti, menšího přírodního osvětlení, či jiných důvodů ve stavebním řízení nemůže být zapsána v katastru nemovitostí jako bytová jednotka. Ateliér je hůře financovatelný hypotékou, protože banky k jeho ceně přistupují obezřetněji než k ceně bytu. Aktuálně je ateliér při jeho převodu zatížen nižší sazbou DPH než při převodu bytu.

Studio

Je zařízená malá jednotka velikosti jedná místnosti s kuchyňským koutem a sociálním zařízením. Vždy bývá vybavené a slouží převážně k ubytování turistů. Studio je menší jednotka než Apartmán. Studio nelze přihlásit k trvalému pobytu.

Apartmán

Je zařízená bytová jednotka, která slouží převážně k rekreačnímu ubytování turistů nebo krátkodobým pronájmům. Apartmán bývá vícepokojový, disponuje kuchyňkou a sociálním zázemím. Apartmán je tedy větší než Studio.

Loft

Je prostorný nadstandardní byt, přestavěný v průmyslových prostorách, které původně nebyly určeny k bydlení. Typická je horní část nebo horní podlaží budovy  (půda nebo podkroví) přímo pod střechou, zpravidla s jednou velkou otevřenou místností, která má vysoké stropy a neomítnuté cihlové zdi. Zásadním je půdorys, který je bez nosných zdí. Může se v určitém směru podobat klasickému bytu, ale určitě bude méně členitý a jednotlivé místnosti budou propojené mezi sebou. Nejenže klasická kuchyně je propojená s obývacím pokojem a jídelnou, ale i ložnice je jeden prostor s koupelnou a například se šatnou. Nesmíme zapomenout na vysoké stropy, otevřený vzdušný prostor, což je typické pro tovární prostory. U nových zástaveb se na toto nesmí zapomenout. Pro byt loftového typu jsou typická i velká okna, která tak dodávají světlou, jedinečnou a vzdušnou atmosféru.

Mezonet

Je rozlehlý vícepodlažní byt, který je z pravidla nejčastěji vystaven v půdních prostorách bytového domu. Může se jednat také o byt s vestavěným dalším patrem, vzniknout může, ale také propojením dvou nad sebou ležících bytů vnitřním schodištěm.

Penthouse

Je velkometrážní byt, luxusně zařízený, v nejvyšším patře, s neopakovatelnými výhledy, na střeše bytového domu. Je vždy v nejvyšším patře budovy, kde je pouze jeden byt a není zastavěná celá plocha střešního pláště. Okrajové plochy střechy jsou proměněné v terasy nebo střešní zahradu. Samozřejmostí je tak luxusní prostor s panoramatickými výhledy, ale chráněný od pohledů z protějších oken. Čím víc poskytuje neopakovatelné scenérie, tím se stává lukrativnější a dražší.

 

✅ Aktuální nabídka a naše služby.

Co můžete udělat pro kvalitní prezentaci a rychlý prodej Vaší nemovitosti?

Profesionální video3D scan a půdorysvizualizacihome stagingweb nemovitostioffline marketingonline marketing

 

Autor: Nikola Repaská