RE/MAX Centrum

Co Vám v inzerátu nemovitosti napovídá její zařazení do energetické třídy G?

Buďto její skutečný stav, její vysokou energetickou náročnost, to znamená velké množství spotřeby energie na její provoz, nebo že si majitel nenechal vypracovat průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) označovaný též pro zjednodušení “energetický štítek”.

Kdo má povinnost předkládat energetický štítek?

Hodnocení energetické náročnosti budovy je povinné při výstavbě, při změně dokončené stavby a při prodeji nebo pronájmu domu nebo bytu. Platí jak pro nemovitosti určené k bydlení, tak pro komerční nemovitosti. PENB je potřebný nejen při prodeji bytu v bytovém domě či jiné ucelené části nemovitosti, ale také při jeho pronájmu. Vždy se přitom posuzuje energetická náročnost celé budovy, ne pouze samotného bytu.

Co to znamená pro mě jako prodávajícího či pronajímatele nemovitosti?

Pokud PENB nemáte vypracovaný, pak Vás může zájemce o nemovitosti požádat o jeho dodatečné zpracování, a současně ho to staví do lepší vyjednávací pozice o ceně nemovitosti. Označení nemovitosti v inzerátu třídou G snižuje hodnotu nemovitosti, a o to více, pokud je jeho třída vyšší. Mimo to Vám nebo SVJ hrozí pokuta, protože PENB je nedílnou součástí dokumentace nemovitosti.

Jak PENB získám?

K vystavení PENB potřebujete stavební dokumentaci: půdorys celé nemovitosti, řez a vizualizaci domu, technickou zprávu o konstrukci, popis vytápění a systémů na ohřev vody. Pokud některé dokumenty nemáte, pomůže vám stavební úřad, případně Vám je obstará realitní makléř nebo energetický specialista, který Vám s vyhotovením PENB pomáhá.

Potřebujete s vyhotovením PENB pomoci? Napište nám.

*
*
*
lname: fullname:

 

Prodejte Vaši nemovitost nejlépe, a to se mnou.

Realitní obchod jako celek je velmi zajímavý a každý jeden detail je velmi důležitý pro úspěšný realitní obchod.

Provedu Vás světem realit a budu s Vámi na každém kroku při prodeji nemovitosti. Jako realitní makléř působím bez přestávky již od roku 2016 a obchodu jako celku se věnuji více než 10 let. Buduji svoje vlastní jméno jako značku, kterou chci stále zlepšovat, a proto za všech okolností nabízím perfektní služby a profesionální přístup.

Rád vždy využívám všechny aktuální trendy, video, 3D prohlídky, marketing na sociálních sítích. Společně v kombinaci s mou databází a zkušenostmi Vám díky tomu můžu vždy zaručit, že docílíme maximální možné prodejní ceny.

Osobně Vám na společné schůzce představím a nastavím celý proces obchodu krok za krokem. 

Novinky, videa, 3D scany, reference a aktuální nabídku mých nemovitosí naleznete na mém profilu.

Autor: Ing. Václav Adamčík