Není nic neobvyklého, že si člověk koupí pozemek, nechá si vypracovat projekt pro rodinný dům, zažádá o stavební povolení, a pak je všechno jinak. Okolnosti se mohou změnit natolik, že stavba domu už nepřipadá v úvahu. Je tedy zcela běžné, že se prodávají stavební pozemky s projektem. Jaké to má výhody a jaká úskalí?
Narazíte-li na inzerát domu v rozestavěném stavu, či alespoň se základovou deskou, a připadá v úvahu, že byste jej koupili, dříve než zahájíte kupní proces, důkladně si prostudujte projekt. V této fázi již nepůjdou udělat žádné zásadní změny. Pokud jste s projektem spokojeni, bude cesta k novému bydlení poměrně rychlá.
Právo stavby se totiž neváže k osobě, na kterou je stavební povolení vystavené, ale přechází s koupí pozemku na nového vlastníka. A tak i když je na stavebním povolení a na projektu jméno původního majitele, můžete hned po zápisu do katastru nemovitostí pokračovat v započaté stavbě nebo začít stavět dle zakoupeného projektu. Nic se neohlašuje ani na stavební úřad. Teprve až při kolaudaci si stavební úřad dle katastru nemovitostí přiřadí ke stavbě nového vlastníka.
Pokud je na projekt již vydáno stavební povolení, lze pokračovat ve stavbě s tím, že se na stavební úřad nahlásí v průběhu stavby či při kolaudaci jen drobné úpravy. Nesmí se měnit půdorysný či výškový rozsah stavby, nesmí se zasahovat do nosných konstrukcí a nemůže se také změnit vzhled stavby.
Za drobnou změnu se například považuje, že se v obývacím prostoru postaví příčka, která prostor přepaží tak, aby vznikla samostatná kuchyň, či se prostor pro komoru využije na jiný účel. Taková změna nebude mít podstatný vliv na projekt ani vzhled stavby jako takové.
V každém případě, je vhodné kontaktovat projektanta a tyto drobné úpravy s ním konzultovat. Při podstatnějších změnách, které bude potřeba zanést do projektu, je to pouze on, který tuto změnu může provést. Kdybyste chtěli změnu zadat v rámci úspor svému známému, mohl by původní projektant namítat neoprávněné zasahování do díla, které je chráněno autorským zákonem.
Drobné změny znamenají, že nelze měnit půdorys domu. Nejde tedy stavbu rozšířit na jakoukoli světovou stranu, i kdyby to dispozice pozemku umožňovaly. A nejde jej ani zvýšit o další patro. Každý projekt je důkladně propočítán dle návrhu stavebního materiálu, a samozřejmě i statika domu je konstruována na určitý typ.
Podstatné změny znamenají kompletní přepracování projektu. Ovšem v dnešní době, kdy stavební firmy nabízejí stovky typových projektů, a navíc jsou k dispozici projektanti pro zpracování individuálního návrhu, je spíše lepší řešit pak koupi pozemku s tím, že stávající projekt nebudete potřebovat. Ovšem platit projekt, který nevyužijete, není právě finančně výhodné. Ale to už je na dohodě s původním vlastníkem, zda nakonec zvolíte jiný pozemek bez projektu nebo vlastník bude ochoten ustoupit od prodeje projektu jako součásti kupní transakce.
Pokud koupíte pozemek s projektem, který má již stavební povolení, ale tento projekt nevyužijete, bude třeba s novým projektem zajít na stavební úřad a projít stavebním řízením. Avšak v případě, že původní projekt využijete, můžete navázat na předchozího majitele a plynule pokračovat v realizaci stavby.
Zdroj: Realitní magazín