RE/MAX Centrum

Na co myslet, když se sami chystáte prodat nemovitost

Ať Vás přiměla k prodeji vlastní nebo zděděné nemovitosti potřeba finančních prostředků, nutnost vyplatit spoludědice, expartnera, nebo se zbavujete starostí s údržbou a s nájemníky, je užitečné zodpovědět si před samotným prodejem několik zásadních otázek. Pomůže Vám to se na prodej dobře připravit a předejít možným zádrhelům.

Plán

Na co je dobré znát odpověď dříve, než se pustíte do samotného prodeje Vaši nemovitosti.

  • Jak rychle potřebuji nemovitost prodat?
  • Za kolik ji potřebuji prodat?
  • Ovlivní prodej nemovitosti mé vlastní bydlení?
  • Co se stane, když nemovitost do termínu neprodám?
  • Co mě k prodeji tlačí, co případně mohu termínově odložit nebo posunout a jaké to bude pro mě následky?
  • Kdy mohu nemovitost připravit a uvolnit k předání?
  • Kolik času jsem připraven prodeji věnovat?
  • Kolik peněz jsem připraven na prodej vynaložit?

Příprava

Za současné situace prodej nemovitosti může trvat klidně i 6 měsíců. Jsem na to připraven časově, finančně i emočně? Dokáži si představit, že mi po dobu 6 měsíců budou volat zájemci o prohlídku a na každou z nich budu muset být připravený? Nebude mi vadit, když uslyším nelíbivé komentáře na stav nemovitosti nebo lokalitu? Dokáži zjistit, co může být případnou překážkou kupujícího, proč nad koupi nemovitosti váhá? Zvládnu být přesvědčivým obchodníkem a podpořit argumenty, proč si koupit právě moji nemovitost?

Ne vždy ti, kdo se do nemovitosti zamilují na 100% jsou pak ti, kteří ji skutečně koupí. Buďto mohou podobně rychle vzplanout po jakékoli nemovitosti, nebo nemají zajištěné financování a loví prodávajícího, který přistoupí na jejich hru o čas. Prodej se Vám pak může zbytečně prodloužit o další měsíce, pokud se necháte emočně unést a uvěříte nevhodnému kupujícímu.

Jste připraveni na celou obchodní transakci smluvně a máte při ruce zkušeného právníka s realitní praxí? Prodáte kupujícímu svůj právní servis? Přece nenecháte na kupujícím, aby si sám připravil smlouvy. Je to Vaše nemovitost a Vašim záměrem je ochránit se i do budoucna, protože samotným prodejem vše nekončí.

Buďte obchodníkem

Je přirozené, že když opouštíte byt či dům, ke kterému se Vám vážou podmínky a máte charakter, nechcete jej prodat jen tak někomu. Možná ani nechcete sousedům přistěhovat někoho s kým si nesednou. Neškoďte tím však sami sobě. Málokdo bude odpovídat Vašim nárokům.

Za současné situace, kdy je na trhu dost nemovitostí ale kupujících ubývá kvůli zhoršeným podmínkám pro získání hypotéky, není tomu tak, že se nemovitosti prodávají sami. Podstatně více záleží na každém detailu a na správném stanovení prodejní ceny. Přecenit i podcenit hodnotu nemovitosti je návnadou na problémy.

Co jsme Vám tím chtěli říct

Rozhodnutí, zda si budete nemovitost prodávat sami nebo s realitní kanceláři je čistě na Vás. Možná si říkáte, proč zmiňujeme realitní kancelář a ne makléře. Dobře, že jste si toho detailu všimli. Samozřejmě, že prodávat ji bude Vámi vybraný makléř, velikou výhodou však je, že má při ruce sehraný tým, který mu s prodejem bude pomáhat, a to pro Vás znamená rychlý a bezpečný průběh.

Navíc, pokud nebude makléř odpovídat Vašim představám, neovlivní to průběh prodeje, protože se máte kam obrátit. Kancelář vše prověří a sjedná nápravu, anebo prodej Vaši nemovitosti svěří jinému zkušenějšímu makléři. Pro Vás tedy žádné riziko ani ztráta časová nebo finanční.

 

DOPORUČENÁ TÉMATA

K prodeji nemovitosti

Jak prodat nemovitost za co nejvyšší cenu?

Zaujměte

Jak ovlivní kvalitní prezentace cenu nemovitosti?

přečíst celý článek

 

Rozhoďte sítě

Jak ovlivní placená reklama rychlost prodeje nemovitosti?

přečíst celý článek

 

Spolupracujte

Jaké výhody má pro Vás prodej nemovitosti s makléřem?

přečíst celý článek

 

 

Autor: Nikola Repaská