RE/MAX Centrum

Proč si (ne)pořídit vlastní rekreační nemovitost?

Sbalit se z hodiny na hodinu a zmizet ze zaběhnutého stereotypu do svého království mimo město zní krásně. Není řeč jen o chatě v Česku, čím dál častěji mezi taková přání patří třeba i vlastnictví apartmánu u moře.

Vůbec Vám nechceme brát iluzi, abyste si rekreační nemovitost nepořídili. Naopak. Pouze vám chceme říci i o možných rizicích, které vlastnictví takové nemovitosti může přinést, a které je dobré vzít v úvahu při výběru nemovitosti vhodné pro vás, aby se nakonec představa pohodových víkendů nebo dovolené nezměnila v hromadu starostí než radostí.

Výhody a nevýhody vlastní rekreační nemovitosti

Mít vlastní místo, kam si odjedete vyčistit hlavu a zrelaxovat, je jednoznačně tou největší výhodou a důvodem, proč si vlastní rekreační nemovitost koupit. Odpadnou vám starosti s plánováním dovolené, kam jet nebo kde se ubytovat. Svou nemovitost si můžete upravit a přizpůsobit podle svých potřeb a představ tak, abyste se v ní cítili jako doma.

Vlastnit rekreační nemovitost je stejné jako vlastnit jakoukoli jinou nemoviost. Vyžaduje váš čas, energii a finance. Vlastnictví nemovitosti je zpravidla velký finanční závazek, protože kromě pořizovací ceny budete muset platit údržbu, daně, pojištění a další náklady, které mohou váš rodinný rozpočet zatížit. Nezapomeňte připočíst také váš investovaný čas do údržby a pravidelné péče, což může být o to náročnější, pokud budete mít rekreační nemovitost daleko od bydliště.

Je proto důležité zvážit, zda se vám taková investice vyplatí. V případě, že na svou nemovitost nemáte čas, může být postupem času spíše na obtíž, než abyste si užívali pohodové chvíle, jaké jste si snili. Případně můžete zvážit, zda budete svou nemovitost pronajímat dál, nebo se o ní dělit s širší rodinou, či ji využívat pro nějaká větší rodinná či firemní setkávání.

Potenciál investice i riziko

Nejistota, zda nemovitost využijete, však není primární důvod, proč si ji nepořídit. Určitě však stojí za úvahu, zda nebude pro vás výhodnější si nemovitost pronajmout než ji vlastnit. Na druhou stranu, koupí nemovitosti se vám otevírají zajímavé investiční možnosti. V atraktivní lokalitě může její hodnota časem vzrůst, případně ji můžete pronajímat jiným rekreantům, tak vám může generovat zisk, který pokryje náklady na její údržbu.

Riziko realitního trhu a nejistého vývoje cen nemovitostí platí i pro rekreační nemovitost. Hodnota nemovitosti může kolísat na základě sezónních a regionálních výkyvů. Je velmi důležité zvážit lokalitu, ve které dům, chatu či byt pořizujete. V budoucnu můžete trefit jackpot, ale také litovat, zejména pokud si ji pořídíte v hůře dostupném místě nebo v podmínkách, které vám sice příjdou romantické, ale které mohou potenciální kupce či nájemce odk koupi nebo pronájmu odradit.

Nezpochybnitelnou velkou výhodou je možnost změny. Pokud chcete změnit svůj životní styl, anebo vás jednoduše omrzel ruch velkoměsta, neváhejte. Rekreační nemovitost se též může stát dobrou investicí do vašeho budoucího domova, až nebudete tolik vázaní městem z důvodu práce, dětí ve škole a podobně.

Potřebujete s výběrem vhodné nemovitosti poradit? Napište nám.

*
*
*
email: fullname:
 
Autor: Nikola Repaská