RE/MAX Centrum

Prodat nebo pronajmout?

V životě každého z nás přijde situace, kdy se musíme rozhodovat o novém bydlení, změně působiště nebo se vypořádáváme s nemovitostí, která zůstala opuštěná. Jedna z prvních myšlenek v takové chvíli je, zda se vyplatí nemovitost prodat nebo je lepší ji pronajmout a využít jako vedlejší příjem. Část lidí si okamžitě odpoví, že ceny nemovitostí jsou nyní vysoko a proto je dobré toho využít a nemovitost prodat. Jenže tak snadné to není. Jaké faktory je třeba brát v úvahu?

První otázkou je, z jakého důvodu nemovitost řešíme.

Asi nejobvyklejší situace je, že se rozrůstá rodina a vy hledáte větší prostor k životu. Úplně jiná situace může nastat, pokud jste nemovitost zdědili nebo třeba máte investiční byt, který se k pronájmu používá. První otázka, na kterou je třeba najít odpověď zní: „Co udělám s penězi, které za nemovitost utržím?“. Odpověď je klíč na to, zda má smysl nemovitost prodat nebo pronajmout.

 • hledáme nový životní prostor

Pokud v nejbližší době budete hledat nový domov, je otázka financování úplně nejdůležitější.  Banky jsou v poslední době stále obezřetnější a získat hypotéku nemusí být vždy úplně jednoduché. Dalším faktorem je vysoká cena nemovitostí. Vlastnictví nemovitosti, kterou můžete prodat a minimálně z části díky tomu vyřešit nákup nového bydlení, je obrovská výhoda. V případě, kdy máte větší částku v hotovosti, bude získání nového bydlení výrazně jednodušší.

 • nepotřebujeme hotovost

V případě, kdy nepotřebujete hotovost k financování nového bydlení nebo třeba chalupy, je prodej skoro zbytečný. Ceny nemovitostí jsou sice cyklické a mohou krátkodobě zase klesnout, ale v delším časovém horizontu rostou nepřetržitě. Jasným příkladem je pokles cen v době celosvětové finanční krize. Ke korekci tehdy velmi vysokých cen došlo během let 2009 – 2012. Od té doby ale ceny nemovitostí opět rostou. Na předkrizovou úroveň se dostaly velmi rychle a dnes jsou o mnoho výše, než v roce 2008. Právě z těchto důvodů je zbytečné prodávat nemovitost, pokud nemám jasné využití finančních prostředků, které prodejem získám.

 • specifické případy

Samozřejmě nastávají různé situace, kdy majitel nemovitosti sice nepotřebuje hotovost, ale zároveň nemusí být nejlepší nápad nemovitost držet. Místo toho je někdy lepší nemovitost prodat a pořídit zcela jinou za podobnou cenu. Například v případě, kdy je byt v domě zatížen úvěry z revitalizace. Vysoké náklady v podobě odvodů za byt sráží výnosy z pronájmu a proto se takový byt nevyplatí držet. Také je třeba zvážit, kde se nemovitost nachází, jaká bude její průměrná obsazenost, jaký nájem je možné z nemovitosti získat, zda nepotřebuje rekonstrukci či co dalšího je třeba zařídit, než se byt pronajme. Všechny tyto faktory pak prokáží, zda je ekonomicky smysluplné nemovitost držet.

 • nevyužité nemovitosti

Nevyužité nemovitosti tvoří další specifickou oblast, na kterou není vždy jednoduché odpovědět. Překvapivě velká část nemovitostí i ve městech zůstává neobsazená. Takové nemovitosti chátrají už jen tím, že v nich nikdo pravidelně netopí a nevětrá. Jejich cena tedy v čase neroste tak, jak by mohla. I v tomto případě je dobré sejít se s profesionálem, který je schopen rozpoznat možnosti využití takového prostoru. Někdy se nemovitost dá pronajmout na bydlení, jindy je to vhodný prostor například jako sídlo firmy. Je až překvapivé, jak často dokáže profesionál přijít na řešení, které majitele nemovitosti vůbec nenapadne. Přitom je velká škoda, pokud dům či byt jen chátrá na místo toho, aby svým majitelům vydělával.

Pojďme si o tom popovídat.

Pokud uvažujete o tom, zda je vhodnější prodat nebo pronajmout, zastavte se v naší realitní kanceláři. Naši zkušení makléři s vámi proberou situaci, pomohou vám najít nejvhodnější řešení, případně se postarají o prodej nebo pronájem. Samotná konzultace vás navíc nestojí nic víc než trochu času.

Spočítejte si za kolik můžete svou nemovitost prodat nebo pronajmout.

 

Chcete se na něco zeptat nebo nezávazně poradit?

*
*
*
*
phone: fullname:

Doporučené články

 • Jak prodat nemovitost za nejvyšší cenu?

  Připravili jsme pro Vás miniseriál o tom, jaký vliv má na úspěšný prodej kvalitné prezentace nemovitosti, její propagace a um makléře. Přečtěte si celý článek.

 • Ceny nemovitostí stále rostou.

  Připravili jsme přehled toho zásadního, co v posledních letech mělo značný vliv na růst cen nemovitostí, a co můžeme očekávat dál. Přečtěte si celý článek.

 • Vývoj na realitním trhu.

  Jak probíhá prodej nemovitostí současným trendem formou aukce? Jaký vliv na prodej má zvyšování úrokových sazeb? Přečtěte si celý článek.

 • Aktuality ze světa realit

  Každý měsíc pro Vás připravujeme nové články s novinkou nebo zajímavostí ze světa realit. Buďte s námi v obraze. Prohlédnout si všechny články.

Prodávejte s námi rychle a za maximální cenu

Poskytneme Vám kompletní realitní služby

Jsme Vaši partneři

Naši klienti jsou naši partneři a mají od nás vždy 100% pozornosti a péče. Respektujeme a chráníme Vaše zájmy a potřeby.

 

Jsme Vaše jistota

Co slíbíme, s maximálním úsílím dodržíme. Našim cílem je jednat ve Váš prospěch a prodat za co nejvyšší možnou cenu.

 

Jsme Váš úspěch

Spolehlivost a kvalita našich služeb jsou zárukou úspěšného prodeje a naší odměny, na kterou si umíme vydělat.

 

 

Autor: Nikola Repaská