RE/MAX Centrum

Tak trochu jiné Velikonoce

Opět tu máme Velikonoce ve znamení lockdownu. I letos se budeme muset obejít bez návštěv širokého příbuzenstva a koledování u sousedů. Vypadá to na pěknou nudu, ale nemusí to tak být. Přes všechna omezení si můžete Velikonoce užít. Zkuste si je letos okořenit i o zvyky z jiných zemí. Uvidíte, že si užijete spoustu zábavy.

České Velikonoce jsou spojené s mnoha tradicemi a zvyky, bohužel některé z nich budeme muset letos oželet, ale jiné si můžeme vypůjčit ze světa. I tentokrát upečte beránka nebo mazanec, vyhrajte si s malováním vajíček, vytvořte jarní dekorací bytu a nezapomeňte na pletení pomlázky. Ale letos k těmto tradicím zkuste přidat i některé ze zábavných zvyků z jiných zemí.

Potěšte blízké velikonočním pohledem jako Britové

Kvůli omezením se možná letos neuvidíte s řadou příbuzných, jak jste běžně na tyto svátky zvyklí. Inspirujte se tradicí z Velké Británie a vyrobte jim spolu s dětmi velikonoční pohled. Dejte jim vědět, že na ně myslíte. Můžete si vyrobit vlastní pohled anebo si kupte korespondenční lístek a nechte děti na něj vytvořit originální velikonoční nebo jarní tématiku. Skvěle vám k tomu postačí barevné papíry, nůžky, lepidlo a černý fix.

Velikonoční vaječné sportovní klání jako v Německu

Zábavnou tradici s vajíčky najdeme u našich sousedů v Německu. Z vajíček se u nich na Velikonoce stává sportovní výbava k řadě oblíbených disciplín, jako je přenášení vajíček na lžící nebo závody v kutálení vajec. Velmi zajímavou tradicí je i hod vejcem přes střechu domu. Majitel nemovitosti přehazuje vejce na druhou stranu domu, kde ho další člen rodiny chytá. Tato tradice má obydlí chránit před úderem blesku.

 

V maskách jako ve Švédsku

Velkou zábavou bude pro děti, když letošní velikonoční svátky ozvláštníte kostýmy tak jako seveřané. Konkrétně Švédové a někteří jejich skandinávští sousedé slaví Halloween na jaře. Děti se na Zelený čtvrtek převlékají za čarodějnice. My si sice čarodějnické kostýmy užijeme na konci dubna, ale i tak můžete dětem letos Velikonoce zpestřit výrobou masek třeba z velikonočních krabiček na vajíčka, kterých v tomto období máme doma všichni dost.    

Po stopách velikonočního zajíčka jako v Anglii

Když už jsou děti v maskách, může nastat honba za vajíčky a jinými dobrotami. Ty pro ně po bytě, domě a třeba i po zahradě poschovávejte. Tato anglosaská tradice je v Anglii velice oblíbená a uvidíte, že bude bavit i vaše děti. V Anglii je na Velikonoce schovává „Easter Bunny“ neboli velikonoční zajíc, jedná se hlavně o čokoládová vajíčka a další sladkosti.

Velikonoční pouštění draka jako na Bermudách

Pokud ještě stále nebudete mít dost velikonoční zábavy a počasí to dovolí, jděte pouštět draka tak jako na Bermudách. Tam je to během velikonočních svátků nejoblíbenější zábavou. Draky vyrábějí z dřevěných špejlí a barevného papíru. Jejich draci ve větru vydávají pro bermudské Velikonoce charakteristický bzučivý zvuk.

Den zakončete detektivkou jako Norové

Zcela neobvyklou velikonoční tradici mají Norové. Jmenuje se Paaskekrim a jde o velikonoční zločin, tedy spíš o norskou velikonoční tradici čtení, sledování a poslouchání detektivek a thillerů. Takže projděte vaši knihovnu nebo nabídku televize či Netflixu a pusťte se do toho.

Autor: Nikola Repaská