RE/MAX Centrum

Vlastní bydlení se opět stává dostupnějším

Domy a byty se už zase prodávají. Pro hypotéku stačí nižší příjem než před rokem. Realitní trh v České republice se opět probudil k životu. Počet prodaných domů, nových i starších bytů stoupá a zároveň se zlepšuje cenová dostupnost vlastního bydlení.

Změny v prodeji nemovitostí v roce 2023

Prodej bytů v novostavbách v posledním čtvrtletí roku 2023 meziročně vzrostl téměř na dvojnásobek, starších bytů se prodalo o 49 % více a prodeje rodinných domů stouply o 45 %. Tato čísla znamenají výrazné oživení po zamrzlém období a skokovém propadu realitního trhu, který se odehrál ve 2. polovině roku 2022.

Současně se ceny nemovitostí v posledním čtvrtletí 2023 lehce snížily. Ceny starších bytů poklesly v meziročním porovnání se stejným obdobím roku 2022 o 4,4 %, přičemž čtvereční metr vycházel na cca 60 tisíc Kč. Větší pokles zaznamenala Praha, kde šly ceny starších bytů i novostaveb dolů o 6,8 %, zatímco ve zbytku republiky se ceny snížily pouze o 0,1 %. Rodinné domy šly opačným směrem. V Praze kupující zaplatili o 0,5 % více, ale v ostatních oblastech Česka zlevnily o 5,5 %.

V roce 2023 se v ČR postavilo téměř 1000 nových bytových domů s 12,5 tisíce byty a 22,5 tisíce rodinných domů.

Změny na hypoteční trhu

Uvolnění pravidel co se týče příjmových ukazatelů ze strany ČNB, mírný poklesl cen nemovitostí i hypoteční sazby, to vše dohromady nahrává tomu, že se pořízení vlastního bydlení financovaného hypotečním úvěrem opět stává dosažitelným. Jak by vypadala koupě standardního bytu 2+1, 55m2 v Moravskoslezském kraji dnes?

Příklad č. 1 (fixace 3 roky, splatnost 30 let, vlastní zdroje 20%, žadatel nad 36 let)

  • Výše úvěru: 2 400 000 Kč
  • Hodnota zajištění: 3 000 000 Kč
  • Úroková sazba: 5,09%
  • Měsíční splátka: 13 016 Kč

Příklad č. 2 (fixace 3 roky, splatnost 30 let, vlastní zdroje 10%, žadatel do 36 let)

  • Výše úvěru: 2 700 000 Kč
  • Hodnota zajištění: 3 000 000 Kč
  • Úroková sazba: 5,09%
  • Měsíční splátka: 14 643 Kč

Pokud opět nenastane nějaká neočekávaná nebo negativní událost, pak podle ekonomů nic nebrání tomu, aby nadále docházelo k pozitivnímu pokroku na realitním a hypotečním trhu. Trendem roku 2024 bude mírný růst cen nemovitostí. Ceny starších bytů bude ovlivněna vývojem cen novostaveb, kde se očekává vyšší poptávka. Jak to bude s hypotečními úvěry?

Budou hypoteční úrokové sazby klesat?

„Pokud věříme České národní bance, že inflace bude 2%, k čemuž si banky přikládají marži ve výši přibližně 1 procentního bodu, a sečteme-li tato dvě čísla plus základní úrokovou sazbu, ze které banky vycházejí, tak je kousek nad inflací. Moje osobní prognóza je, že hypoteční sazby by se měly ustálit v dlouhém období někde kolem 4 %,“ uvedl koncem roku 2023 ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

Hypotéku s 2% úrokem už v dohledné době nedočkáme

Doby, kdy na trhu byly běžné úrokové sazby i pod 2 %, což bylo kolem let 2015–2017, se hned tak nevrátí.

"Byla to doba extrémně nízkých cen energií, tehdy se i pozastavovala výstavba Temelína, protože to byl ekonomický nesmysl, stavět něco jako vysoké kapacity. Tehdy nás Rusko zásobovalo plynem a my jsme se na něm stali nehezky závislými. Bylo to období přebytků, nízké inflace, dostatku, kvalitní sezóny, vysoké sklizně, neměnily se daně, byl přebytek všeho,” vypočítává hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Byla to však také doba téměř nulového zhodnocení na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Vítězem byl ten, kdo si pořídil dluh, nikoli ten, kdo spořil.

Zdroje: cnb.cz, asociace realitních makléřů

Další doporučený článek: ČNB snižuje úrokové sazby

Chcete spočítat kolik by stála Vaše hypotéka? Napište nám.

Naše zkušená hypoteční specialistka Pavlína Konečná s Vámi ráda projde Vaše možnosti.

*
*
*
fname: email: fullname:
Autor: Nikola Repaská