RE/MAX Centrum

Vývoj na realitním trhu

 

Můžeme očekávat, že budou ceny nemovitostí i v následujících letech ještě růst? Má na zvyšování cen nemovitostí vliv i zvyšování úrokových sazeb? Jak probíhá prodej nemovitostí současným trendem formou aukce?

 

Nejen na tyto otázky jsme dostali odpověď v panelové diskuzi Vývoj na realitním trhu na Colors of finance 2021 s moderátorem Václavem Adamčíkem našim zkušeným makléřem a panelisty Arturem Wojnarovským ředitelem naší kanceláře a Michalem Pazderou.

Jaký vliv na vývoj realitního trhu má zvyšování cen nemovitostí?

Je nepřehlédnutelné, že ceny nemovitostí rostou. Celorepublikově je to sice o něco méně, v našem Moravskoslezském kraji se můžeme přiblížit až k 10%. Otázkou je, kdy a zda-li vůbec dosáhneme cenového stropu. Důvodů, proč ceny rostou a není předpoklad, že by tomu mělo být v následujících letech jinak, je několik. Ať už je to na jedné straně inflace, zvyšování úrokových sazeb, cen stavebního materiálu, nedostatek výstavby nových projektů, na straně druhé pak naše potřeba bydlet a něco vlastnit.

Vývoj realitního trhu jen mění způsob prodeje nemovitostí a kupujícím klade otázky priorit, zda něco vlastnit nebo platit nájem, zda stavět nebo rekonstruovat. Rozhodně však zvyšování cen nemovitostí jejich nákup nezastaví, pouze se na výběr nemovitosti budeme dívat optikou poměru ceny, funkčnosti a atraktivity.

Jaký vliv na vývoj ralitního trhu má zvyšování úrokových sazeb?

Byly časy, kdy úrok byl ve výši okolo 11% a nemovitosti se kupovaly. Současné zvyšování úrokových sazeb ve srovnání s tím, za jak nízké úroky jsme si mohli nemovitost pořídit, se možná zdá být tragické, nicméně zásadní vliv na pozastavení nákupu nemovitostí to mít nebude. Nákupem nemovitosti vždy získáte. Vždyť každoroční minimální 3% zhodnocení nemovitosti a spekulace s jejím navýšením při prodeji je pořád lepší investice než peníze na spořicím účtu.

Jak se dívat na současný trend prodeje nemovitostí formou aukce?

Nakousli jsme téma spekulace s navýšením při prodeji, tím jsme se dotkli atraktivního tématu, a to prodeje nemovitosti formou aukce. Pojďme si říct, co si pod tím správně představit. Co aukce znamená pro prodávajícího a co pro kupujícího? Pokud se aukce dělá správně a má jasně nastavená pravidla, pak je to férový obchod pro obě strany.

Jste-li prodávající a prodává-li makléř Vaši nemovitost v aukci, můžete mít důvěru, že pro Vás dělá to nejlepší. Aukce je dobrý nástroj, jak nemovitost zhodnotit a prodat za tu nejvýhodnější nabídku. Cíleně nezmiňujeme nejvyšší cenu, protože nejvyšší cena nemusí být tím jediným rozhodujícím kritériem volby kupce. Podle statistik je to až 35% aukcí, kdy nevyhrála nejvyšší nabídka, ale jiné preference prodávajícího.

Co tedy od aukce čekat, pokud jsem kupující? Je důležité, aby Vás o této formě prodeje makléř seznámil již na samém začátku. V praxi to znamená, že inzerát obsahuje informaci o tom, že nemovitost se bude prodávána formou aukce, nebo že si prodávající vyhrazuje právo prodat nemovitost nejvýhodnější nabídce. Následně, většinou na prohlídce, Vás makléř podrobně seznámí s jasnými pravidly aukce. Zpravidla je aukce jednokolová a ohraničená konkrétním termínem, ke kterému se zájemci mohou vyjádřit a zaslat svou nabídku. Každý zájemce má tak po prohlídce stejný čas na zamyšlení, zda nemovitost splňuje jeho kritéria a očekávání, kolik je ochoten a především schopen za nemovitost zaplatit, a dát svou jedinou nabídku. Je důležité podtrhnout, že nabídka má být reálná a v možnostech kupujícího. V průměru se navýšení v aukci pohybuje mezi 7 - 20%, což je cena, která se i s tímto navýšením shoduje s odhadem pro banku.

Jste-li kupující, nemějte z aukcí obavy. Vzhledem k nízké nabídce a vysoké poptávce to bude běžná forma prodeje. Pokud aukci dělá certifikovaný makléř, je vázán provést ji korektně. Cílem makléře není vytáhnout cenu na nereálné maximum, ale zrealizovat rychlý a efektivní prodej. A aukce je spravedlivý způsob, jak dát každému zájemci příležitost ucházet se o nemovitost. Jak totiž jinak a lépe prodat jednu nemovitost o kterou se ucházejí desítky zájemců?

 

Chcete se na něco nezávazně zeptat? Napište nám.

*
*
*
*
phone: fname:

Doporučené články

 • Jak prodat nemovitost za nejvyšší cenu?

  Připravili jsme pro Vás miniseriál o tom, jaký vliv má na úspěšný prodej kvalitné prezentace nemovitosti, její propagace a um makléře. Přečtěte si celý článek.

 • Ceny nemovitostí stále rostou.

  Připravili jsme přehled toho zásadního, co v posledních letech mělo značný vliv na růst cen nemovitostí, a co můžeme očekávat dál. Přečtěte si celý článek.

 • Vývoj na realitním trhu.

  Jak probíhá prodej nemovitostí současným trendem formou aukce? Jaký vliv na prodej má zvyšování úrokových sazeb? Přečtěte si celý článek.

 • Aktuality ze světa realit

  Každý měsíc pro Vás připravujeme nové články s novinkou nebo zajímavostí ze světa realit. Buďte s námi v obraze. Prohlédnout si všechny články.

Prodávejte s námi rychle a za maximální cenu

Poskytneme Vám kompletní realitní služby

Jsme Vaši partneři

Naši klienti jsou naši partneři a mají od nás vždy 100% pozornosti a péče. Respektujeme a chráníme Vaše zájmy a potřeby.

 

Jsme Vaše jistota

Co slíbíme, s maximálním úsílím dodržíme. Našim cílem je jednat ve Váš prospěch a prodat za co nejvyšší možnou cenu.

 

Jsme Váš úspěch

Spolehlivost a kvalita našich služeb jsou zárukou úspěšného prodeje a naší odměny, na kterou si umíme vydělat.

 

 

 

Autor: Nikola Repaská