RE/MAX Centrum

Změny na trhu s bydlením

Významným faktorem, který ovlivňuje trh s nemovitostmi je nové platné nastavení úvěrových ukazatelů ze strany ČNB platné od 1. 4. 2022. Došlo k rozdělení kategorií na úvěry s žadateli do 36 let věku a ostatní. V kategorii nad 36 let jsou nové hodnoty přísnější než doposud, konkrétně hodnota LTV na 80 % (poměr mezi výší úvěru a tržní cenou nemovitosti), DSTI 45 % (poměr splátek všech úvěrů k čistým měsíčním příjmům) a DTI 8,5 (maximální výše úvěru je rovna součinu ročních čistých příjmu a hodnotě DTI).

Rostoucí úrokové sazby

Negativně se na sentimentu zákazníků podílejí i rostoucí úrokové sazby, které v průběhu dubna reagovaly na zvýšení základní úrokové sazby ČNB z konce března. V květnu na dalším měnově politickém zasedání ČNB se scénář opakoval a základní 2T repo sazba se dostala na hodnotu 5,75 %. Banky a stavební spořitelny průběžně reagují na tento dynamický růst základní sazby a opakovaně zdražují úrokové sazby u úvěrů. Průměrná úroková sazba na uzavřených úvěrech dle indexu HYPOMONITOR činila za duben 4,37 %. Bohužel nabídkové sazby, za které se dnes reálně prodává dál rostou a na začátku května byla průměrná nabízená sazba na 5,33 % dle HYPOINDEXU.

Co můžeme očekávat

Další měnově politické zasedání ČNB se uskuteční 22. 6. 2022 a vzhledem ke končícímu mandátu současného guvernéra ČNB a vývoji inflace lze předpokládat další razantní navýšení základní sazby.

Inflace od počátku letošního roku v porovnání s rokem loňským prudce roste a dubnová hodnota indexu spotřebitelských cen se zastavila na 14,2 %. Výrazně se na celkové inflaci podílí ceny pohonných hmot v dopravě, cena plynu v kategorii nákladů na bydlení. Roste významně i oblast stravování, ubytování a kategorie oblečení, obuv.

V dalších měsících lze předpokládat, že inflace ještě dále poroste, na to s velkou pravděpodobností budou reagovat i úrokové sazby úvěrů, i když nový guvernér ČNB zaujímá k sazbám velmi zdrženlivý postoj. Nelze tedy očekávat na trhu s úvěry na bydlení v horizontu 3 až 4 měsíců jakékoli výraznější oživení.

Současně za poslední 3 měsíce citelně klesl index důvěry domácností v českou ekonomiku a je nižší než v době COVIDU. České domácnosti začínají výrazně šetřit, a to by mohlo v budoucnu začít oslabovat poptávkové tlaky. Situace s úrokovými sazbami by se tak mohla pozvolna začít měnit ke konci roku.

Co to znamená pro prodávajícího

Kupující se budou mnohem více rozmýšlet, zda jim konkrétní nemovitost dává smysl, zda opravdu potřebují vlastní bydlení, větší bydlení nebo stavět dům. Pokud kupující nenarazí na vysněnou nemovitost, nebo nemusí nutně řešit nové bydlení z důvodu rozrůstající se rodiny, stěhování, apod. bude se dvakrát více rozmýšlet, zda si aktuálně nabízenou nemovitost pořídit, nebo vyčkat.

Co to znamená pro kupujícího

Odpovědět na zásadní otázku, zda řešit či neřešit bydlení hypotékou není dle vývoje v posledních měsících jednoduché ani jednoznačné. Úrokové sazby vzrostly téměř až k 6% p.a., a zdá se, že se v dohledné době zvyšování nezastaví.

Pokud Vám v následujících 12 měsících končí fixace úrokové sazby u již existujícího úvěru na bydlení, pak se rozhodně vyplatí rychlá akce. Neváhejte a oslovte svou banku s žádostí o nabídku nové úrokové sazby, nebo se obraťte na šikovného nezávislého hypotečního poradce, který vám vyjedná nejlepší možné podmínky, mnohdy lepší, než které byste si dokázali vyjednat sami, anebo vám jen tak poradí, co je pro vás nejlepší udělat.

 

Autor: Nikola Repaská